Mr. Hedayetullah Al Mamoon, ndc / Senior Secretary, Ministry of Commerce Government of the People’s Republic of Bangladesh

Mr. Hedayetullah Al Mamoon, ndc, a career civil servant, stood first in the BCS (Special) 1982 exam and joined the Bangladesh Civil Service on June 19, 1983. Later he was absorbed in the BCS 1982 (Regular) Batch. He assumed the responsibilities in a number of positions in different capacities during the last 31 years. He has been elevated to the rank of Secretary (in charge) on April 6, 2009, to the rank of Secretary on August 4, 2009 and to the rank of Senior Secretary on March 19, 2014. Prior to the present assignment as the Senior Secretary of the Ministry of Commerce, he held the following responsibilities:
Member (Industry and Energy Division and Physical Infrastructure Division) Planning Commission (April 28, 2013- July 6, 2014); Secretary, Ministry of Information (October 21, 2010-April 28, 2013); Chairman, Bangladesh Film Development Corporation (BFDC); Chairman, Bangladesh Film Censor Board; Secretary, Ministry of Cultural Affairs (October 05, 2009-October 18, 2010); Secretary, Ministry of Civil Aviation & Tourism (August 05, 2009-October 04, 2009); Chairman, Bangladesh Services Ltd. (Owner of the Ruposhi Bangla Hotel); Chairman, Hotels International limited (Owner of the Pan Pacific Sonargaon Hotel); Member, Bangladesh Biman Board; Secretary, Bangladesh Public Service Commission; Additional Secretary, Ministry of Law, Justice & Parliamentary Affairs; Chairman, Bangladesh Road Transport Corporation; Managing Director of Dhaka WASA; Additional Secretary, Ministry of Establishment; Director General, Department of Social Services etc.